November 14, 2019 13:26
Свет

Хонг Конг: Во метро станица фрлени молотови коктели

Метро станица во Хонг Конг е тешко оштетена откако таму беа фрлени молотови коктели, но притоа никој не е повреден, соопшти владата.

Претставник на Владата ги осуди сите акти на насилство и најави темелна истрага за случајот.

Продемократските протести продолжија и денеска во Хонг Конг, но бројот на демонстранти е значително помал отколку на претходните собири. Неколку илјади луѓе учествуваа на мирен марш во Каулун, а пред седиштето на полицијата се собраа околу 200 луѓе.

Нови вести

Вандализирани еврејски гробишта во Данска

Valentina

Пјонгјанг: Се помали шанси за нормализација на односите со САД

Filip

Австрија: Обвинение против офицер кој шпионирал за Русија

Filip