Свет

Холанѓаните стравуваат од земјотреси поради зголеменото производство на гас

Компаниите во Холандија се подготвуваат речиси двојно да го зголемат производството на гас во регионот Гронинген поради зголемената побарувачка во Германија и покрај незадоволството на граѓаните од зголемениот ризик од благи земјотреси.

На Германија најверојатно ќе и требаат околу 1,1 милијарди кубни метри гас оваа деловна година.

Претходно оваа недела, холандското Министерство за економија се обиде да ги смири граѓаните кои живеат во близина на наоѓалиштата на гас и се жалат на производството по стотиците главно благи земјотреси и предизвикана штета.

Холандската Влада вети дека ќе престане со производство на гас во Гронинген до крајот на следната година, но Холанѓаните засега имаат договорна обврска да испорачаат гас на Германија.

Холандскиот државен секретар Ханс Вијлсбриф, чие портфолио вклучува и гас, рече дека ќе лобира кај германското Министерство за економија да ги намали нарачките за гас.

Поранешниот министер за економија Стеф Блок во парламентот изјави дека оваа година во Гронинген ќе треба да се произведат до 7,6 милијарди кубни метри гас, во споредба со првично планираните 3,9 милијарди.

Производството ќе мора делумно да се зголеми поради доцнењето во изградбата на фабрика за азот и поради поголемата германска побарувачка, објасни Блок.

– Ова се случи, меѓу другото, затоа што мерките за заштеда на енергија дадоа послаби резултати од очекуваното, објасни Блок пред пратениците.

Тој исто така рече дека во декември му пишал на својот германски колега Роберт Хабек и изразил „сериозна загриженост” за развојот на ситуацијата, барајќи од него да испита дали „ефектите од поголемата потрошувачка на гас може да се минимизираат”.

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

watch animes Pokémon Journeys: The Series

ANIMEFLIX How a Realist Hero Rebuilt the Kingdom Episode 5

ANIMEFLIX Black Clover

dubbed anime ANIMEFLIX Pokémon Journeys: The Series

ANIMEFLIX Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Cour 2