January 30, 2023 03:29
Спорт

 Холанѓаните се релаксираа на јахта по пласманот во четвртфиналето

Холандскиот национален тим изнајми јахта изминатиот викенд во Катар откако се пласираше во четвртфиналето на Светското фудбалско првенство.

На 5 декември, холандската репрезентација изнајми јахта и имаше патување за време на паузата помеѓу натпреварите на Светското првенство 2022 година во Катар. Стручниот штаб и фудбалерите на националниот тим минаа заеднички одмор на палубата, каде играа карти, јадеа и учествуваа во водени активности.

На овој начин Холанѓаните го јакнат тимскиот дух во пресрет на четвртфиналето.

Во сабота, 3 декември, Холандија ги совлада САД (3:1) во осминафиналето на Мундијалот во Катар. Во натпреварот од четвртфиналето, селекцијата на Холандија ќе се сретне со Аргентина на 9 декември со почеток во 20 часот.