January 22, 2021 13:06
Свет

Холандската Влада разгледува поднесување колективна оставка

Холандската Влада на премиерот Марк Руте размислува колективно да поднесе оставка поради извештај во кој се обвинува за лошо управување со субвенциите за згрижување деца, кои илјадници семејства ги втурнаа во финансиска пропаст, инсистирајќи на тоа дека целосно ќе управува со ситуацијата Ковид-19, дури и ако ќе работи во статус на техничка влада.

Парламентарната истрага заклучи минатиот месец дека е направена невидена неправда кон невини семејства, кои беа принудени да вратат десетици илјади евра субвенции, што доведе до невработеност, банкрот или развод.

Руте, кој е на функција од 2010 година, на крајот на минатиот месец рече дека аферата, која трае скоро цела измината деценија, е срамота.

Околу 10.000 семејства добија компензација во износ од најмалку 30.000 евра.

Семејствата оваа недела поднесоа обвиненија против петмина политичари, вклучувајќи ги министерот за финансии Вопке Хоекстра и министерот за економија Ерик Вибес, за нивната улога во лошото управување.

Pokemon Journeys: The Series (https://animeflix.nl/m/vPy5) Episode 51 at ANIMEFLIX hunter x hunter animeflix

Attack on Titan Final Season (Dub) (https://funimationfree.com/m/AyZw) Episode 1 at website https://funimationfree.com yu yu hakusho funimation