Свет

Холандија сака да распореди Ф-35 во Бугарија за да го поддржи НАТО

Холандските ВВС ќе распоредат два авиона од петта генерација во Бугарија во април и мај за да ги поддржат активностите на НАТО со спроведување на воздушни судири во регионот на Црното Море, пишува ac.nato.int.

Според Каиса Олонгрен, која е холандска министерка за одбрана, сите напори се насочени кон деескалација на ситуацијата преку дијалог и дипломатија.

-На крајот, тоа е во интерес на сите земји-учеснички.Истовремено, важно е да се подготвиме за несаканото сценарио во случај на неуспех на разговорите, нагласи таа.

Вооружените сили на Холандија планираат да распоредат два од своите модерни ловци Ф-35 и помошен персонал во Бугарија како дел од засилената воздушна полициска мисија на НАТО, јави дописникот на МИА. Холандија е првиот сојузник кој користи ловци од 5-та генерација во оваа мисија во Југоисточна Европа, нагласувајќи го својот придонес во колективната одбрана на НАТО. Шпанија прва и понуди помош на Бугарија, а потоа Холандија.

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

High School DxD Episode 10

GoGoAnime The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat Episode 6

stream anime online Gintama

GoGoAnime Record of Ragnarok Episode 10

gogoanime1 GoGoAnime High School DxD