Свет

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот, објави холандскиот премиер Марк Руте.

Кафулињата и рестораните, како и местата кои нудат културни содржини, ќе бидат отворени до 22 часот, но со рестриктивни мерки како задолжително носење маски и докази за вакцинација.

Исто така, ќе и овозможи на јавноста повторно да учествува во спортски настани како фудбалски натпревари. Мерката за затворање продавници беше укината минатата недела, откако беше наметнато строго затворање на 18 декември. Притисокот врз владата да ги укине рестриктивните мерки беше огромен, пишува „Телеграф“.

Протестираа претприемачите и целиот културен сектор, а градоначалниците побараа укинување на мерките пропишани за рестораните, кои останаа отворени во соседните Германија и Белгија.

Бројот на нови заразени почна рапидно да расте, па според последните податоци во последните 24 часа се идентификувани 65.000 нови случаи.

Се смета дека тој број е уште поголем со оглед на тешкотијата да се идентификува толку голем број на заразени. Стапката на инциденца во последните седум дена е речиси 2.000 нови инфекции на 100.000 жители.

animeheaven es. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

watch anime free Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train

Naruto

watch subbed anime AnimeHeaven Dragon Ball (Dub)

The Rising of the Shield Hero (Dub) Episode 17

AnimeHeaven JUJUTSU KAISEN

tải go88