March 7, 2021 06:20
Свет

Хенкок: Драстичен пад на бројот на заболени од новите мутации на коронавирусот во Велика Британија

Британскиот министер за здравство Мет Хенкок денеска изјави дека бројот на случаи со новите мутаците на коронавирус низ Велика Британија драстично е опаднат и посочи дека ова значи дека функционираат мерките за границите.

-Во последната недела имаше околу десетина вакви случаи, што е многу помалку отколку пред неколку недели, изјави Хенкок за „Скај њуз”.

Според министерот, функционираат дополнителните мерки што се преземаат на границата, пренесе британскиот весник „Гардијан”.

-Што се однесува на меѓународните патувања, тие ќе бидат разгледани врз основа на влијанието на вакцината врз новите мутации на коронавирусот од Јужна Африка и Бразил. Доколку вакцината добро делува против нив, тогаш можеме да бидеме многу порелаксирани во однос на меѓународните патувања, рече Ханкок.

Доколку вакцината не делува против нив, додаде Хенкок, тоа ќе биде многу, многу потешко.

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub) Episode 26 at website https://animeplanet.cc. See more my anime planet

Fairy Tail (https://kissanimeonline.com/m/9Gd) Episode 175 at website https://kissanimeonline.com anime