November 28, 2021 06:06
Свет

Харис во Невада ќе го промовира Планот за борба со климатските промени

Американската потпретседателка, Камала Харис, денеска патува за Лас Вегас, Невада, за промоција на стратегијата на администрацијата на Џо Бајден за запирање на климатските промени.  

Харис ќе се обрати кај вештачкото езеро Мид, најголемата акумулација на вода во САД. Се очекува да слушне од локалните, сојузните и федералните власти поплаки за намалување на нивото на езерото поради сушата. Вештачкото езеро обезбедува вода за пиење за повеќе од 40 милиони луѓе од овој регион. 

На средбите таа ќе го повтори својот повик за усвојување на инфраструктурниот план на администрацијата, што беше договорен од двопартиска група законодавци и Бајден. Планот предвидува 550 милијарди долари за обнова на инфраструктурата на САД и нови работни места.  

Само за инфраструктурата во водоснабдувањето наменети се 55 милијарди долари и инвестицијата вклучува обнова на водната инфраструктура како канали, брани и вештачки акумулации за заштита заедниците од влијанието на климатските промени, вклучувајќи поплави, топлотни бранови и суши

Animepahe Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://twistmoe.net: Watch Pokémon BW: Adventures in Unova (Dub) twistmoe Episode 14 gogoanime

Recorder to Randoseru Episode 2

Website https://aniwatch.pro: Watch Starship Girl Yamamoto Yohko aniwatch Episode 3 watch animes

AnimeFreak: Doraemon: Nobita and the Dragon Rider anime episode Full online free at https://animefreak.ws animefreak latest