April 21, 2019 08:39
Македонија

Хан го поздрави потпишувањето на протоколот за НАТО

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јохнес Хан, преку својот профил на „Твитер“ го честита потпишувањето на протоколот за членство на Македонија во НАТО.

„Тоа е придонес за мирот и стабилноста на Западен Балкан и пошироко“, напиша Хан.

Претставниците на 29 земји членки на НАТО и македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, денеска во Брисел го потпишаа протоколот за пристапување на земјата во алијансата.

Нови вести

Набиена агенда на Франциск во Скопје, 7-ми мај неработен ден

Igor

Најголема излезност во странство во Берлин, гласале и седум од 12 во куќен притвор

Igor

Бебе и шеснаесетгодишник со морбили се борат за живот

Igor