January 17, 2019 12:36
Македонија

Хант: Ова е историски ден за Македонија

Обединетото Кралство силно го поздравува денешното гласање во парламентот на Македонија за поддршка на спроведувањето на договорот од Преспа. Ова е историски момент за Македонија, изјави британскиот секретар за надворешни работи, Џереми Хант.

Се надеваме, додаде тој, дека договорот ќе биде ратификуван од грчкиот парламент. Со ова, вели Хант, се става крај на долгодишниот спор меѓу двете земји и се отвора патот на Македонија да напредува кон членството во ЕУ и НАТО.

„Ова е голем чекор напред кон решавање на долгогодишниот спор за името со Грција и ја доближува земјата до побезбедна, постабилна и просперитетна иднина во срцето на евро-атлантската заедница. Спроведувањето на договорот ќе отвори поголеми можности за младите луѓе од Македонија и покажува што може да се постигне со храброст, одлучност и визија за иднината“, наведува Хант.

Related posts

Амди Бајрам седна зад Али Ахмети во Собранието

24news

(Видео) Запленети 515 килограми марихуана на Богородица

Igor

МНР Никола Димитров во работна посета на Париз

Valentina