January 17, 2020 17:33
Свет

Хант: Британија не сака да ескалира ситуацијата со Иран

Британија не сака да ескалира ситуацијата со Иран, изјави денеска министерот за надворешни работи Џереми Хант, во однос на тензиите помеѓу Лондон и Техеран поради заплената на иранскиот танкер и поминувањето бродови преку Ормушкиот теснец.

– Ние реагираме на она што се случува на умерен и внимателен начин и јасно ставивме до знаење на Иран дека не сакаме ескалација на оваа ситуација, изјави Хант за Скај Њуз.

Како што пренесуваат странските агенции, односите меѓу Иран и Западот се исклучително напнати откако Британија заплени ирански танкер во Гиблартар.

Нови вести

Оставка на шефот на полицијата на Малта

Igor

Мицотакис го поттикнал Хафтар на конференцијата во Берлин да заземе конструктивен став

Igor

Евростат: 16 отсто од Европејците избегнува да купува на Интернет

Igor