Македонија

Халили: Новиот пристап во македонско-бугарските односи ќе даде резултати

Претседателот на Советот на амбасадори и поранешен амбасадор во Данска, Мухамед Халили, смета дека ваквиот нов пристап меѓу Македонија и Бугарија ќе даде резултати.

-Процесот да не застане на сред пат. Досега политичките лидери, особено претходниот бугарски премиер, беше пречка за развојот на добрососедските билатерални односи во соработката. Сепак, не можеме да имаме брзо решение. Ако не се создава клима на соработка, долго ќе чекаме до саканите резултати, рече Халили во емисијата „Трилинг“ на ТВ24.

Во политиката е можно и повторно да извисиме како што претходно чекавме на влезот во НАТО и грчкото вето, но лично сметам дека тоа сега нема да биде од причина што веќе имаме активен дијалог, вели Халили.

-Најмалку што очекувам е оваа Влада и ЕУ да ги почнат преговорите, тврди Халили.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

dubbed anime Fairy Tail (Dub)

anime streaming Boruto: Naruto Next Generations

4Anime My Hero Academia

4Anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

4Anime Naruto: Shippuden