February 24, 2019 04:50
Спорт

Фјури ќе добие 26 милиони долари за реваншот со Вајлдер

Поранешниот светски шампион во бокс во тешка категорија, Тајсон Фјури (Велика Британија) ќе добие 26 милиони долари хонорар за реваншот против шампионот во верзија Светски боксерски совет Дионтеј Вајлдер (САД), соопштува „Дејли Мирор”.

Натпреварот ќе се одржи на 18 мај во Њујорк. Тие се состанаа на 1 декември минатата година во Лос Анџелес, но победник немаше, откако и Вајлдер, и Фјури останаа без пораз на професионалниот ринг.

Американецот е со биланс од 40 победи (39 со нокаут), 0 порази и 1 реми при, додека Фјури е со 27 успеси (19 со нокаут) 0 порази и 1 реми.

Британецот објави дека донирал 9 милиони долари за добротворни цели добиени од првиот натпревар со Вајлдер.

Related posts

„Реал“ против „Ваљадолид“ ја прекина серијата од пет меча без победа

Igor

Боксери и милиони: Како ќе се пренесуваат борбите на Фјури, Вајлдер и Ентони?

24info

Пјуел е следниот менаџер во Премиер лигата кој ќе добие отказ

Filip