April 20, 2019 16:54
Спорт

Фјури ќе добие 26 милиони долари за реваншот со Вајлдер

Поранешниот светски шампион во бокс во тешка категорија, Тајсон Фјури (Велика Британија) ќе добие 26 милиони долари хонорар за реваншот против шампионот во верзија Светски боксерски совет Дионтеј Вајлдер (САД), соопштува „Дејли Мирор”.

Натпреварот ќе се одржи на 18 мај во Њујорк. Тие се состанаа на 1 декември минатата година во Лос Анџелес, но победник немаше, откако и Вајлдер, и Фјури останаа без пораз на професионалниот ринг.

Американецот е со биланс од 40 победи (39 со нокаут), 0 порази и 1 реми при, додека Фјури е со 27 успеси (19 со нокаут) 0 порази и 1 реми.

Британецот објави дека донирал 9 милиони долари за добротворни цели добиени од првиот натпревар со Вајлдер.

Нови вести

Избрано раководството на секцијата на спортски новинари при ЗНМ

Igor

Парите дадени за Роналдо, стадионот на Јувентус ќе ги врати за 2 години

Igor

Зидан: Знам кои играчи не сакам да си заминат

Igor