November 27, 2021 02:06
Свет

Француско истражување покажува дека вакцините се 90 проценти ефикасни против тешки форми на Ковид-19

Вакцинацијата против Ковид-19 го намалува ризикот од хоспитализација и смрт за 90 проценти кај луѓе постари од 50 години, и се чини дека е ефикасна против Делта варијантата  коронавирус, покажуваат резултатите од нова француска студија.

„Ова значи дека вакцинираните луѓе имаат девет пати помал ризик за хоспитализација или смрт од Ковид-19 отколку невакцинираните луѓе”, изјави за АФП епидемиологот Махмуд Зуреик, кој ја предводи научната група Епи-Фаре, пренесува Бета.

Истражувачите ги споредија податоците за 11 милиони вакцинирани лица постари од 50 години со податоците за 11 милиони невакцинирани лица во иста возрасна група, од 27 декември 2020 година до 20 јули 2021 година.

Од 14-тиот ден по втората доза на вакцината, „забележано е намалување на ризикот од хоспитализација за повеќе од 90 проценти”, се наведува во студијата.

Ова се однесува на вакцините на Фајзер/БиоНТек, Модерна и АстраЗенека, кои се користат во Франција од почетокот на периодот на кој се однесува истражувањето.

Website https://animedao.nl: Watch RWBY animedao Episode 13 animedao dororo

KissAnime Watch english anime Online in HD for FREE

TwistMoe: The Girl Who Leapt Through Time anime episode Full online free at https://twistmoe.net twist anime

ANIMEFLIX: One Piece Film: Strong World anime episode Full online free at https://animeflix.nl my hero academia heroes rising animeflix

GoGoAnime: SERVAMP anime episode 12 online free at https://gogoanime.be gogoanime re zero