December 6, 2022 21:05
Свет

Француски „мираж“ пресретнал патнички авион киднапиран од Словак во Италија

Во средата наутро околу 10 часот и 40 минути, францускиот борбен авион Мираж 2000 полетал за да пресретне патнички авион украден во Италија, јавува француското радио Европа 1.

Украдениот авион го управувал пилот од словачка националност (барем тој самиот рекол, пишува францускиот весник), а за време на летот ги поминал и градовите Тулон и Ница, поради што воздушниот простор околу Ница бил привремено затворен.

Францускиот Мираж, кој добил задача да го пресретне авионот, полетал од воената база Оранж, а кога се приближил до украдениот авион, на пилотот му било кажано итно да слета на пистата на аеродромот Екс-Ле Мил, во близина на Марсеј.

Пилотот ги следел упатствата на францускиот воен пилот и слетал на аеродромот. Според Радио Европа 1, мажот немал лични документи со себе, а рекол дека е роден на 19 септември 1988 година во Словачка. И онака бизарната приказна дополнително ја зачини уште еден детал: крадецот на авионот бил без чевли, носел само чорапи.

Во секој случај, тој беше принуден да изврши итно слетување бидејќи е осомничен дека го украл авионот во Италија, а потоа влегол во францускиот воздушен простор, а поминал и низ неколку зони на забранети летови, како онаа над нуклеарните подморници за напад на поморската база Тулон. и аеродромот Ница – Азурниот брег.

По слетувањето, човекот веднаш бил приведен. Според Европа 1, приведениот господин и предал на полицијата писмо на англиски јазик, но содржината на тоа писмо се уште не е соопштена.