December 1, 2020 17:08
Свет

Францускиот амбасадор во Шведска: Франција е муслиманска земја

Додека вербалните напади на францускиот претседател Емануел Макрон врз политичкиот ислам предизвикаа дипломатски конфликт со Турција и доведоа до протести и зачеток на бојкот на француските производи во арапскиот свет, амбасадорот на Франција во Шведска, Етјен де Гонвил, цврсто ја отфрли идејата дека постои ризик од конфликт меѓу Франција и муслиманскиот свет, пренесува „Спутник“.

Де Гонвил отиде дотаму што во интервју за шведскиот национален радиодифузер СВТ ја нарече Франција муслиманска земја.

„Прво и основно, Франција е муслиманска земја“, рече Етјен де Гонвил. „Исламот е втора по големина религија во Франција. Имаме некаде помеѓу 4 и 8 милиони француски граѓани кои имаат муслиманско наследство “, подвлече тој.

Амбасадорот истакна дека „пропагандата на Ал Каеда“ ги принудува муслиманите да извршат терористички акти, а не исламот како таков.

Кога водителот Андерс Холмберг сугерираше дека дури и муслиманите кои не се радикални се навредени од карикатуритена пророкот Мухамед, Де Гонвил возврати дека тоа е морално двосмислено прашање. Според Де Гонвил, главната тема на дискусијата е тероризмот, а не исламот, а ставањето поинаков акцент би било погрешно.

„Медиумите мора да знаат како да го решат прашањето на исламски тероризам и да не паднат во стапицата на таа идеја дека наводно ќе го навреди исламот. Исламот е многу разнолик. Оние кои сега ги слушаме зборуваат за овие радикални исламистички тимови. Не треба да им даваме поголема важност отколку што имаат. Тие се мало малцинство “, рече амбасадорот.

Професорот по историја, Самуел Пети, беше брутално обезглавен во предградие на Париз од страна на 18-годишник со чеченско потекло откако покажаќ неколку сатирични карикатури на муслиманскиот пророк Мухамед за време на предавањето за слободата на говорот и слободата на совеста. Иако осомничениот беше застрелан од полицајци истиот ден, истрагата за бруталното убиство е во тек.

Грозоморното убиство на Пети ја потресе Франција, предизвикувајќи масовни протести во одбрана на слободата на говорот. Претседателот Макрон веднаш го искажа својот став, нарекувајќи го злобниот инцидент „терористички напад“, наложувајќи ѝ на својата влада да преземе чекори за искоренување на исламистичката закана и засилување на безбедноста.