March 9, 2021 11:21
Свет

Франција: „Санофи” може да „подаде рака” на компании кои веќе произведуваат вакцини против Ковид-19

Санофи, најголемата фармацевтска компанија во Франција, може да помогне во производство на странски развиени вакцини против Ковид-19 во очекување на лансирање на сопствена вакцина, која нема да биде готова со месеци.

Според министерката за индустрија Ањес Пание-Рунахер вакцините развиени од BioNTech, кои се партнери со Pfizer и Janssen, сопственост на Johnонсон/Johnонсон, би биле најверојатен избор на Санофи „да подаде рака”.

Франција имаше големи надежи дека нејзиниот национален шампион Санофи ќе придонесе во првиот бран на коронавирусот, но вакцината на компанијата нема да биде готова пред крајот на годината, јавија француски медиуми.

Министерката рече дека се започнати разговори со Санофи за да дејствува како ко-производител за други фирми додека ги заврши сопствените вакцини за Ковид-19.

Од Санофи за  француски медиуми соопштиледека ја проценуваат „техничката изводливост за привремено спроведување на некои фази на производство на други производители на вакцини против Ковид-19″, без да ги именува ниту BioNTech ниту Janssen.

Разговорите се уште се „во прелиминарна фаза”, се вели во изјавата.

Министерката рече дека главното прашање е дали Санофи има резервен капацитет да ги направи дозите за три до пет месеци, со активни состојки кои додаваат уште неколку месеци, во процес „што обично трае од 12 до 18 месеци”. Таа  ги отфрли критиките за доцнењето на Санофи во развојот на своја вакцина, потенцирајќи дека компанијата доцни само „три месеци” во споредба со целта во јули и дека нејзините перформанси сепак се „извонредни”.

Our Last Crusade or the Rise of a New World (Dub) (https://animeheaven.pro/m/XkNQ) Episode 8 at AnimeHeaven animeheaven unblocked

Cells at Work!! (https://kissanimeonline.com/m/mayV) Episode 2 at website https://kissanimeonline.com kissanime free