January 16, 2019 01:20
Свет

Франција планира воведување на построги закони за протестите

Франција планира да воведе закони со кои би се засилиле санкциите за непријавените протести, a како последица на насилните протести на „жолтите елеци“. Ова го изјави вечерва францускиот премиер, Едуар Филип за државната ТФ1 телевизија, пренесе „Ројтерс“.

„Мораме да го заштитиме правото на демонстрантите во Франција и да ги санкционираме оние кои го кршат законот“, изјави Филип.

Related posts

„Исламска држава“ погуби речиси 700 луѓе за два месеца

Valentina

Историска одлука во Индија: Хомосексуалноста повеќе не е кривично дело

24info

Путин и Нетанјаху разговараа за ситуацијата во Сирија

Igor