August 2, 2021 20:04
Свет

Франција ги укинува полицискиот час и носењето маски на отворено

Франција в недела (20 јуни), ќе го укине задолжителното носење маски на отворен простор и ќе стави крај на воведениот осуммесечен полициски час со цел да се спречи ширењето на вирусот.

Најавата на францускиот премиер Жан Кастекс доаѓа во време кога во Франција на дневно ниво се регистрираат околу 3.900 новозаразени лица, што е многу помалку од 35.000 колку што имаше на врвот на инфекцијата во март и април, пренесува „Ројтерс“.

Кастекс ја поздрави добрата вест и рече дека полицискиот час ќе биде откажан в недела, 10 дена порано од предвиденото.

Повеќе од 58 проценти од возрасната француска популација примиле барем една доза од вакцините против Ковид-19.

Во вторникот, Франција започна програма за вакцинација за деца на возраст од 12 до 18 години, како дел од напорите за заштита на нацијата, бидејќи постепено се укинуваат ограничувањата.

KissAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Battle of Surabaya (Dub) Episode Full

ANIMEFLIX Watch english anime Online in HD for FREE. Usakame Special Episode Full

4Anime Watch english anime Online in HD for FREE. Watch Super Robot Wars The Original Generation: The Divine Wars Episode 25

KissAnime Mapleprimes: https://www.mapleprimes.com/users/kissanimemx