October 16, 2019 13:47
Свет

Франција, Британија и Германија повикуваат на одржување седница на СБ на ОН за Сирија

Франција, Велика Британија и Германија го повикаа Советот за безбедност на Обединетите нации да свика седница по повод турската офанзива во северна Сирија, изјави денеска државниот секретар за европски прашања во француското Министерство за надворешни работи Амели де Моншален.

Таа рече дека трите држави финализираат заедничка изјава со која „силно ја осудуваат” турската офанзива, но дека сè уште не е договорено посебно соопштение на ЕУ, бидејќи некои земји сè уште не се вклучиле.

Нови вести

Повеќе од 70 цивили убиени, а 300.000 раселени во операцијата на Турција во северна Сирија

zane

Двајца загинати и најмалку 26 повредени во експлозија во Авганистан

zane

Специјалниот пратеник на ОН за Сирија на разговори за турската офанзива

zane