November 26, 2021 23:51
Спорт

(Фото) Продолжи „црната” серија за Вардар во ЛШ

Македонскиот и двократен европски ракометен првак Вардар ја продолжи „црната“ серија во годинашното изадание од елитното клупско натпрварување Лигата на шампионите, во групата А. „Црвено-црните“ го претрпеа петтиот пораз во низа, втор едноподруго од унгарскиот ПИК Сегед (27:30), овојпат во СЦ „Јане Сандански” во Скопје. Реашвачки за ваквиот исход беа почетните минути од натпреварот кога дури 15 минути на ја погодија мрежата на Миклер. Вардар поведе со 1-0 и тоа беше се во првиот дел од домаќинот, бидејќи ПИК Сегед го искористи тоа за да поведе со 1-8 и да ја одржува разликата до одморот (9-16).

Во вториот дел Вардар играше подобро, се доближи до три разлика, но гостите од Унгарија ја контролираа ситуацијата на теренот и не дозволија во ниту еден момент да ја доведат во прашање победата. Вардар вториот дел го доби со 18:14, како мала утеха за лошото издание во првото полувреме.

Анте Гаџа и Тимур Дибиров со по пет погодоци беа најефикасни во составот на Вардар. Кај ПИК Сегед најмногу голови даде Марио Шоштариќ – седум од осум обиди.

По осум кола во А-групата, Вардар е на 6. место со пет бодови, Сегед е втор со 12.

Фото: Слободан Ѓуриќ

Ракометарите

Website https://animekisa.in: Watch We Rent Tsukumogami animekisa Episode 12 dubbed anime

Kiss Him, Not Me (https://animedao.nl/m/N1Rv) Episode 12

WCOStream: Jormungand anime episode 12 online free at https://wcostream.cc wcostream dragon ball z

Website https://animeflv.uk: Watch Monster Strike the Animation: The Fading Cosmos animeflv Episode 13 online anime

Website https://animeflix.nl: Watch Goddamn animeflix Episode 2 animeflix hunter hunter