December 15, 2019 18:51
Свет

(ФОТО) Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а гостите беа донесени во Ватикан од волонтери од хуманитарни групи кои секојдневно им помагаат на луѓето кои имаат потреба.

На менито за ручек во Големата сала на Ватикан имаше лазања, пилешко во сос од печурки, компири, торта, овошје и кафе. Минатата недела, беше поставена мобилна клиника на плоштадот Свети Петар каде специјализирани доброволци бесплатно ги прегледуваа сиромашните.

Прегледи на  општите лекари им се достапни во текот на целата година, што е уште една иницијатива на папата Фрањо. На денешната миса, папата рече дека оние што се во можност треба да им помогнат на сиромашните колку што можат.

Нови вести

Најмалку 10 мртви во пожар во фабрика во Бангладеш

zane

Грета фотографирана на подот во воз, од железницата велат дека имала седиште во прва класа

zane

Најмалку 30 рудари загинаа во рудник во ДР Конго

zane