September 24, 2021 07:51
Македонија

(Фото) Коритото на Црн Дрим во Струга кристално чисто

Коритото на реката Црн Дрим во централното градско подрачје во Струга е кристално чисто откако пред две недели во неколку фази започна чистењето на коритото на реката од устието до вливот во Глобочичко Езеро.

Проектот се спроведува преку Програмата за развој на Обединетите нации – УНДП во соработка со Министерството за животна средина и просторно планирање и општините во сливот на реката Црн Дрим, УХМР, Водостопанство на Македонија, Електростопанство на Македонија и повеќе невладини организации.

Втората фаза која започна го опфаќа делот од „Мостот на поезијата“ до истекот на Црн Дрим, кај Општата болница во Струга, во должина од 765 метри. Според направените анализи, проценетата количина депониран нанос, како што соопшти Општина Струга, е приближно 14.000 кубни метри. Талогот, посочуваат, го намалува капацитетот на проток и прави нееднаква дистрибуција на брзината на водата, а предизвикува голем ризик од поплавување на населените места.

Чистењето на речното корито на Црн Дрим се прави првпат од неговата изградба. Во првата фаза се чистеше устието кај истекот од Охридското Езеро. Проектот е предвидено да продолжи и идната година со чистење на старото корито на реката Сатеска.

Поврзани вести

Македонски полицајци фатени со марихуана во Црна Гора, ја заборавиле во запленет автомобил

Igor

Нови 526 случаи на Ковид-19 и 28 починати

Igor

Од понеделник вакцинација со трета доза за лицата над 60 години и за здравствените работници

Valentina

AnimeDao: Blue Comet SPT Layzner anime episode 38 online free at https://animedao.nl animedao one punch man

Website https://animeheaven.pro: Watch MM! Hidden Camera Shorts animeheaven Episode 9 anime sites

TwistMoe: Maid Sama! anime episode 26 online free at https://twistmoe.net anime twist

Website https://animekisa.in: Watch eX-Driver the Movie animekisa Episode 1-a watch anime dub

Tapas: https://tapas.io/animefreakws

Google: https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1DIUd3uwqJsW4WzTZ2yATwOqDGu3aToNH&usp=sharing