October 15, 2019 23:46
Балкан

(ФОТО) Зграда во Драч напукна на половина по двата земјотреса

Станбена зграда распука по должината во  Драч, откако во саботата рано попладнето Албанија беше погодена од два силни земјотреса од кои едниот беше со магнитуда од 5,8 според Рихтер.

По првичниот подземен удар, бил регистриран уште еден потрес со мангитуда околу 5.

Албанските медиуми пренесуваат дека сѐ уште преистигнуваат информации за штети и повредени.

Две лица биле повредени во Тирана, и биле пренесени во болница. Исто така биле регистрирани и големи оштетувања на објектит, при што биле евакуирарани во областа Дон Боскос на главниот град.

Земјотресот, освен во цела Албанија, е почувстуван и во Македонија, Косово и Црна Гора.

 

 

Нови вести

Косово го повлече барањето за прием во Интерпол

Igor

Лудовик Орбан номиниран за премиер на Романија

Igor

Венецијанската комисија го собори Рама

Igor