Македонија

(Фото) Заев и Филипче даруваа крв

Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска даруваа крв во Службата за трансфузиска медицина во Струмица, по повод 1 Мај – Денот на трудот.

– Постапката е многу едноставна, а вработените во Трансфузија се љубезни и пријатни при целиот процес на дарување крв. По дадената согласност, следува здравствена проверка, а потоа во пријатна атмосфера со почитување на сите мерки за заштита од вирусот Ковид-19, ја завршивме оваа многу лесна постапка, напиша Филипче на Фејсбук.

Министерот за здравство воедно порача дека дарувањето крв може да спаси живот, само едно ќесе крв може да го подобри здравјето на три до четири пациенти.

-Бидете хумани, дарувајте крв! Крводарителството е хумана човечка вредност, напиша  Филипче.

WCOStream anime websites: Watch Attack on Titan Final Season (Dub) Episode 3

AnimeHeaven hunter x hunter anime heaven: How Not to Summon a Demon Lord Ω Episode 4