January 26, 2021 23:27
Скопје

(Фото) Бадник според протоколите: Д-р Пановски и г.г. Стефан ја осветија погачата

Со осветување на погачата и бадниковите гранчиња во Соборниот храм „Свети Климент Охридски” почна одбележувањето на Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик.

Во ограничен број, со почитување на сите заштитни мерки и протоколи и во присуство на годинашните кум и здравичар Никола Пановски и Миодраг Врчаковски, беше осветена погачата од страна на архипископот на Македонската Православна Црква-Охридска Архиепископија, г.г. Стефан.

 

 

Бадниковите гранчиња беа делени на главниот влез на црквата и на влезот од страната на камбанаријата. Поради пандемијата, годинава изостана вообичаеното масовно одбележување пред Соборниот храм, а не се одржаа ниту традиционалните детски бадникови поворки како предвесник на утрешниот христијански празник Рождеството Христово – Божик.

По осветувањето на погачата во Соборниот храм во Скопје, Пановски посака следната година овој голем христијански празник да се одбележи како што доликува.

-Одиме на подобро. Секој ден ќе биде полесен од претходниот. Само уште малку трпение да не ја расипеме работава на крај. Имаме поубава година и до година да се собереме како што приличи на секој Бадник, изјави Пановски.

Фото: Слободан Ѓуриќ

Поврзани вести

Починаа 21 лице, нови 444 случаи на Ковид-19

Igor

Милошоски: Имаме колега пратеник кој силувал жена, во иднина силувачи да не можат да бидат на функции

Igor

Слободниот пад на македонскиот репрезентативен ракомет

Dragan Nikolovski

Watch Dragon Ball Z Episode 285 at website https://animeplanet.cc sword art online alicization anime planet

Horimiya (https://kissanimeonline.com/m/j0yM) Episode 1 at website https://kissanimeonline.com god of highschool kissanime