March 7, 2021 19:42
Македонија

(Фотогалерија) Почна вакцинацијата, Филипче очекува за десет дена да се вакцинираат сите здравствени работници

Докторката Добринка Наунова Јовановска и главната медицинска сестра Габриела Темелковска од Клиниката за инфективни болести денеска први ја примија вакцината против Ковид-19 во државава. Тие изјавија дека се чувствуваат одлично и препорачаа секој да се вакцинира.

За сега планот е вакцинацијата да се одвива во Скопје, во Модуларната болница, а вработените во ковид-центрите од другите болници во текот на викендот и почетокот на следната недела ќе доаѓаат тука. Понатаму, вакцините ќе се дисперзираат низ целата држава, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Министерот очекува за период од една недела до најмногу 10 дена да се вакцинираат сите здравствени работници.

Фото: Слободан Ѓуриќ

Поврзани вести

333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Igor

(Видео) Скопјанец сакал да прошверцува пола тон марухуана скриена во камион со отпадна хартија

Igor

Мицкоски од Инфективо до Заев: Единствен начин да се спасите од мене е да не се разбудам утре

Igor

Watch Dr. Stone (Dub) Episode 3 (https://animeflix.nl/m/77n8/ep-3) at ANIMEFLIX hunter x hunter animeflix

Watch The Day I Became a God (Dub) Episode 8 (https://crunchyrollfree.com/m/NM61/ep-8) at Crunchyroll free crunchyroll reddit