January 16, 2022 20:04
Спорт

Формула 1 тагува: Почина легендарниот Френк Вилијамс

Најдолговечниот шеф во Формула 1 историјата, Френк Вилијамс почина на 80 години. Вилијамс е еден од најзаслужните ликови во светот на Ф1 и цели 50 години беше дел од најбрзиот циркуз во светот.

Вилијамс заедно со Патрик Хед го основаа тимот на Вилијамс. Френк се радуваше на седум титули кај возачите и девет трофеи кај конструктирите.

Во 1986 година, Вилијамс во сообраќајна несреќа заработи повреда на рбетот и мораше да продолжи од количката. Во 2016 година имаше сериозна пневмонија и заврши во болница, а потоа престана да патува на трките.

„Клер Вилијамс ме извести дека утрово починал нејзиниот сакан татко, Сер Френк Вилијамс. Тој беше вистински гигант во нашиот спорт. Загубивме важен член во нашето Ф1 семејство, а неговите постигнувања ќе живеат вечно“, рече претседателот на Ф1, Стефано Доменикали.

watch anime free. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub) Episode 23

free anime My Hero Academia (Dub)

watch subbed anime 4Anime Attack on Titan Season 3

watch anime 4Anime Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Part 2

4anime.biz Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?