November 29, 2022 06:16
Свет

Фон дер Лајен: Нелегалната анексија прогласена од Путин нема да промени ништо

Нелегалната анексија прогласена од рускиот претседател Владимир Путин, според претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, нема да промени ништо.

„Сите територии нелегално окупирани од руските напаѓачи се украинска земја и секогаш ќе бидат дел од таа суверена нација”, напиша таа на Твитер.