December 14, 2019 13:36
Македонија

Фон дер Лајен: Макрон на Русија и ја отвори вратата на Западен Балкан

Со блокирањето на пристапните преговори на Северна Македонија и Албанија со Европската Унија францускиот претседател Емануел Макрон на Русија и ја отвори вратата на Западен Балкан, порача од Берлин претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Таа ги повика европските лидери веднаш да ги почнат пристапните преговори со двете земји, во спортивно, како што рече „Русија и Кина можат да ја пополнат празнината доколку Унијата не го зацврсти своето присуство во регионот”.

Нови вести

Единствена Македонија: МАНУ има примарна задача да ги брани националните интереси

Valentina

ВМРО-ДПМНЕ: Заев освен тоа што е премиер на земјата со највисок криминал во Европа, тој е и премиер на земјата со најзагаден воздух во светот

Valentina

Над четвртина од вработените во МВР се жени, но сеуште има разлики во систематизациската застапеност

Valentina