September 25, 2021 02:53
Македонија

Фон дер Лајен во посета на Западен Балкан до крајот на овој месец

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, најави утрово дека до крајот на овој месец ќе го посети регионот за да го поддржи процесот на приклучување кон ЕУ, јави дописничката на МИА од Брисел.

Фон дер Лајен ова го најави за време на нејзиниот годишен говор за Состојбата на Европската Унија, што се одржува секој септември и во кој претседателката ги презентира успесите и предизвиците на Европската Унија.

– Пред крајот на овој месец ќе отпатувам во регионот за да испратам силен сигнал на заложба за процесот на пристапување, им го должиме ова на сите млади кои веруваат во европската иднина, рече шефицата на Европската Комисија.

Таа потсети дека Европската Унија го поддржува регионот и економски преку Економскиот и инвестициски план кој изнесува третина од целкупниот бруто домашен производ на регионот.

– Затоа што инвестиција во Западен Балкан е инвестиција во иднината на ЕУ, рече Фон дер Лајен.

Фон дер Лајен не ги спомена поединечно земјите од регионот како што го често го правеше тоа во минатото, посебно фактот дека Северна Македонија и Албанија ги исполнуваат условите за почеток на преговорите со ЕУ.

ANIMEFLIX: Maria Watches Over Us anime episode 7 online free at https://animeflix.nl black butler animeflix

Website https://animefreak.ws: Watch Pandora Hearts Omake animefreak Episode 9 animefreaks anime

Website https://animepahe.cc: Watch Higurashi: When They Cry – Gou animepahe Episode 24 dubbed anime

Watch anime online for free at AnimeHeaven animehaven

Tapas: https://tapas.io/kissanimecontact

Pubhtml5: https://pubhtml5.com/homepage/gpdb