November 27, 2021 18:39
Свет

Фон дер Лаен: ЕУ извезе милијарда дози на вакцина против коронавирус

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, рече дека ЕУ извезла повеќе од милијарда дози вакцини против Ковид-19 низ целиот свет.

Таа изјави дека вакцините биле доставени во повеќе од 150 земји, што ја прави ЕУ најголем извозник на вакцини во светот.

Фон дер Лаен изјави дека приоритет на ЕУ е да го зголеми бројот на вакцини против коронавирус и дека минатиот месец се обврза да достави уште 200 милиони дози од вакцината во Африка и во други земји со ниски приходи.

Додека богатите земји размислуваат да дадат трета доза од вакцината, повеќето од посиромашните земји во светот се уште чекаат целосна вакцинација, пренесуваат медиумите.

Elf 17 Episode Full

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed

Watch anime online for free at WCOStream anime

AnimeFLV Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://animeheaven.pro: Watch Dragon Pilot: Hisone & Masotan animeheaven Episode 12 animeheaven boruto