March 2, 2021 14:10
Спорт

ФМП му зеде мерка и на Работнички

Кошаркарите на Академија ФМП станаа мајстори за фаворитите во мак-баскетото. По победите над Гостивар и Куманово, вечерва го клекна на колена во Кисела Вода и најторфејниот Работнички (75-69), кој го доживеа вториот пораз во седмиот одигран натпреавр во домашниот шампионат. Победа на ФМП е заслужена. Во првата четвртина со серија 11-0 поминаа во водство (15-7) кое умешно го одржуваа до самиот крај на средбата. Работнички усепа сами еднаш да израмни 39-39, а ФМП возврати со серија за највисока предност 50-39 и да го реши победникот.

Стефан Крстајиќ со 30 поени и 14 скока беше убедливо најзаслужниот за триумфот на ФМП, каде што одлично играшт и Славчо Темелковски со 14 поени и 14 скока. Стефан Балмазовиќ со 16 поени и девет скока беше најдобар кај Работнички.

За ФМП ова беше петта победа во осмиот натпревар.

Bottom-Tier Character Tomozaki (https://animeplanet.cc/m/j99N) Episode 2 at AnimePlanet food wars anime planet

Fire Force Episode 24 at AnimeHeaven animeheaven dragon ball