Спорт

ФИФА ги објави кандидатите за фудбалер на годината

Познати се имињата на играчите кои се номинирани од страна на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) за наградата фудбалер на 2021 година.

Номинирани се:
Карим Бензема (Франција, Реал Мадрид)
Кевин де Брујн (Белгија, Манчестер сити)
Кристијано Роналдо (Португалија, Јувентус/Манчестер јунајтед)
Ерлинг Холанд (Норвешка, Борусија Дортмунд)
Жоргињо (Италија, Челзи)
Нголо Канте (Франција, Челзи)
Килијан Мбапе (Франција, ПСЖ)
Роберт Левандовски (Полска, Баерн Минхен)
Лионел Меси (Аргентина, Барселона/ПСЖ)
Нејмар (Бразил, ПСЖ)
Мохамед Салах (Египет, Ливерпул).

Кај голманите кандидати за најдобар се:
Алисон (Бразил, Ливерпул)
Џанлуиџи Донарума (Италија, Милан/ПСЖ)
Едуард Менди (Сенегал, Челзи)
Мануел Нојер (Германија, Баерн Минхен)
Каспер Шмајхел (Данска, Лестер).

Доделувањето на наградите ќе се одржи на 17 јануари 2022 година.

animefreak. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

AnimeFreak Attack on Titan Season 2 (Dub) Episode 10

Hunter x Hunter (2011) (Dub)

AnimeFreak Mother of the Goddess’ Dormitory Episode 10 - Uncen

online anime My Hero Academia Season 5 (Dub)

anime to watch Gintama