Свет

Финска и Шведска денеска се очекува да поднесат барање за членство во НАТО

Финска и Шведска ќе учествуваат на денешниот неформален состанок на министрите за надворешни работи на НАТО во Берлин. На средбата се очекува да аплицираат за членство и претставници на двете земји.

Интересот од Финска и Шведска се зголеми откако Русија ја нападна Украина. Инаку, овие две земји со децении се со неутрален статус, од времето на Студената војна.

Инаку, реакција имаше и од Москва, која рече дека влегувањето на која било земја во НАТО ќе го смета за закана. На денешната средба ќе присуствува и Турција.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера изјави дека не е можно Турција позитивно да гледа на плановите на Шведска и Финска за влез во НАТО, велејќи дека двете земји се дом на многу терористички организации.

Како членка на НАТО, Турција може да стави вето на чекорите за приклучување кон двете земји, пренесуваат медиумуте.

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

anime sites Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc

anime online Attack on Titan Final Season Part 2

anime streaming Death Note (Dub)

AniWatch Naruto Episode 218

watch subbed anime AniWatch Naruto

tải go88