November 30, 2021 09:51
Македонија

Филипче: Почна постапката за набавка на сензори за дијабетес, во првата фаза за деца до 18 години

Кога ја прочитав вчерашна сторија за 16 – годишната Миа која има дијабетес веднаш ја исконтактирав и ја поканив да се сретнеме. Миа и нејзината мајка Јасмина денеска на мое големо задоволство ми беа гости на работа. Лично сакав да и соопштам дека денеска започна постапката за набавка на сензори за дијабет кои за прв пат во нашата земја ќе им бидат достапни бесплатно на пациентите. Во првата фаза набавуваме сензори за сите деца до 18 години, група во која спаѓа и мојата денешна гостинка, објави на својот фејсбук профил министерот за здравство Венко Филипче.

Со следната набавка, посочува министерот, ја зголемуваме и годишната граница, наша цел е да обезедиме бесплатни сензори за сите пациенти со дијабетес и со тоа значително да им го зголемиме квалитетот на животот.

-Ова е последниот сегмент за целосна промена на сликата за третманот на пациентите со дијабет во нашата земја. Ги имаме најсовремените оригинални инсулини, со кои обезбедуваме третман на дијабетот по примерот на земјите во Европа, напиша Филипче.

Website https://animekisa.in: Watch Super Dimensional Cavalry Southern Cross animekisa Episode 23 dubbed anime

https://twistmoe.net anime to watch

WCOStream Watch english anime Online in HD for FREE

AnimeHeaven Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

AnimeDao: Chinpui anime episode 1 online free at https://animedao.nl animedao jojo