September 25, 2021 00:09
Македонија

Филипче од морални причини поднесе оставка

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција кусо изјави дека од морални причини поднел оставка поради трагедијата во Тетово.

-Пред година и пол го регистриравме првиот Ковид случај во нашата земја, го паметам тој ден. Имавме две прес-конференции од оваа иста говорница. Од тој ден до денес секогаш пред граѓаните стоев отворено и транспарентно соопштувајќи ги сите и добри и лоши вести. Никогаш не бев од критика, никогаш не останав должен во одговор, никогаш не се откажав од битката да ја победиме пандемијата. Сите одлуки кои ги донесовме беа со една единствена цел, а тоа е да се заштити здравјето на граѓаните. Последната трагедија во Тетово многу ме погоди, многу жалам за загинатите, сочувствувам со нивните семејства, нема зборови што тоа можат да го опишат, ниту пак начин да се надомести загубата. Како лекар и министер имам интегритет. Затоа денеска од морални причина понудив пишана оставка до премиерот Зоран Заев, рече Филипче во обраќањето.

Поврзани вести

Починаа 12 лица, 525 нови случаи на Ковид-19

Igor

Маричиќ: Будимпешта не планира да го екстрадира Груевски

Igor

Градоначалникот на Петровец и уште пет лица испрале над половина милион евра од општинатa

Igor

Watch anime online for free at GoGoAnime attack on titan gogoanime

Watch anime online for free at KissAnime kissanime one punch man

Watch Megalo Box (Dub) Episode 13

Website https://animeheaven.pro: Watch Hackadoll The Animation animeheaven Episode 13 anime stream

Exercism: https://exercism.io/profiles/animefreakws

Rohitab: http://www.rohitab.com/discuss/user/138636-gogoanimelol/