January 28, 2022 07:43
Македонија

Филипче: Институтот за радиологија во Скопје добива два апарати за магнетна резонанца со јачина од 3 Tesla

-Во јавното здравство на Северна Македонија првпат се инсталираат два апарати за магнетна резонанца со јачина од 3 Tesla, пишува министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук-профил.

-На овие апарати ќе се прават најсовремени снимки со што ќе се овозможи најпрецизна дијагноза за многу болести кај наши пациенти. Еден од модулите за дијагноза ги нема ниту во центрите во регионот. Во ЈЗУ Универзитетски Институт за радиологија во Скопје традиционално се дијагностицираат најкомплексните состојби во медицината кај нас, објави Филипче.

Со новите апарати, тој додава дека капацитетот на Институтот ќе се зголеми за 50 проценти, а пациентите повеќе нема да чекаат.

watch anime dub. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven One-Punch Man

anime heaven AnimeHeaven The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub]

watch anime JUJUTSU KAISEN

AnimeHeaven DARLING in the FRANXX (Dub) Episode 21

AnimeHeaven Gintama