August 5, 2021 03:32
Македонија

Филипче: Во подготовка се безбедносните протоколи за стартот на учебната година во септември

Министерството за здравство и МОН веќе се во подготовка на безбедносните протоколи за стартот на учебната година во септември. Како што рече министерот Венко Филипче, тимовите се составени од претставници од Министерството за образование и епидемиолози од Комисијата за заштита од заразни болести.

„Се однесува на тоа, децата да се присутни 100%, вкупната бројка на деца во класовите, така се прават протоколите. Има мерки за дезинфекција, мерки за влез-излез, немешање на различни класови. Ми се чини дека за не повеќе од две недели протоколите ќе бидат целосно завршени“, рече Филпче.

Министерот додаде дека веднаш по пристигнувањето на поголемиот контингент вакцини, ќе се почне со имунизација на наставниот кадар од училиштата.

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. ef - a tale of melodies. (Dub) (https://animeflix.nl/m/Dwq2) Episode 12

AniWatch Watch anime online, English anime online HD. Mobile Suit Gundam Thunderbolt Episode 4

4Anime Watch english anime Online in HD for FREE. Watch Shinya! Tensai Bakabon Episode 12

KissAnime Deviantart: https://www.deviantart.com/kissanimemx