April 11, 2021 12:55
Македонија

Филипче: Во Кавадарци е зголемен бројот на заразени поради прослави

Министерот за здравство Венко Филипче денеска посочи дека во Кавадарци е зголемен бројот на новозаразени.

Министерот вели дека новозаразените се од сите возрасти и не се работи само за млади лица.

„Ги пратиме бројките и ги анализиравме резултатите од секвенционирањето на геномите на вирусот од пациенти кои што беа дијагностицирани во Охрид, Кавадарци и во Прилеп. Прво да кажам дека евидентно е зголемувањето во изминатиот период на пациенти кај кои се детектира варијантата на британскиот сој и тоа од некои 20-тина проценти. Последните два дена резултатите покажаа дека се зголемува и до 50 проценти од вкупниот број на дијагностицирани, истакна министерот Филипче.

Cells at Work! CODE BLACK! Episode 9 at website https://animeplanet.cc. See more goblin slayer anime planet

Watch Dr. Stone: Stone Wars Episode 5 (https://animeheaven.pro/m/4oVW/ep-5) at AnimeHeaven hunter x hunter anime heaven