October 26, 2021 19:33
Македонија

Филипче: Без модуларните болници ќе ни се случеше италијанското сценарио

Моделот на модуларни болници е модел без којшто не само нашата држава, туку ниту една земја немаше да може да ја менаџира кризата, изјави министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција, одговорајќи на новинарски прашања за неопходноста од модуларните болници.

Тој истакна дека за време на пандемија, кога најмногу се потребни болнички кревети, не постои друг начин да се прошират болничките капацитети за толку краток период.

„Направивме 700 болнички кревети за помалку од 2 месеци. Благодарение на тоа, имаше каде да сместуваме пациенти. Алтернатива на тоа е италијанското сценарио, луѓето да бидат заглавени во возилата за итна помош пред болниците, да нема каде да се сместат. Едноставно, да не можеме да им пружиме соодветна помош. И сега, и за време на претходните бранови има огромен број на пациенти коишто се лекуваат во модуларните болници“, додаде тој, нагласувајќи дека во периодот кога имаше над 1.700 хоспитализации дневно, половина од пациентите се лекувале токму во модуларните болници.

Во однос на безбедноста и начинот на работа во овие болници, Филипче беше дециден дека Министерството добило потврда за исправност на сите инсталации, струја и канализациона мрежа во модуларните болници, како и потврда дека целиот персонал ангажиран во нив делува согласно издаденото упатство за работа.

Филипче додаде дека не бега од одговорност, но здравствениот систем е комплексен и мора да се менаџира.

 

Pictures at an Exhibition (https://twistmoe.net/m/r1xm) Episode Full

https://animepahe.cc anime stream

Watch Doraemon the Movie: Nobita and the Kingdom of Clouds Episode Full

Website https://animedao.nl: Watch A Dog of Flanders animedao Episode 52 animedao official site

Roomstyler: https://roomstyler.com/users/animeflixnl

Fileforum: https://fileforum.com/profile/kissanimemx