January 16, 2022 21:17
Свет

Фејсбук ќе плати 14 милиони долари за дискриминација на Американци

Фејсбук се согласи да плати 14,24 милиони долари за да го запре гонењето на американските власти кои го обвинуваат за доделување на некои добро платени работни места на странски државјани, на штета на американските граѓани и жителите со дозвола за постојан престој (зелена карта).

Американското Министерство за правда поднесе тужба кон крајот на 2020 година, тврдејќи дека социјалната мрежа намерно изградила систем за вработување што ги спречува квалификуваните Американци да дознаат за одредени работни места и да се натпреваруваат, на пример, со неприфаќање на онлајн кандидатури. Компанијата на Марк Закерберг всушност ги чувала тие работни места за вработени кои веќе работеле во неа со привремена виза и сакале да добијат зелена карта, велат од Министерството. На почетокот на годината, Министерството за труд отвори истрага за политиката за вработување на компанијата.

– Фејсбук не е над законот и мора да ги почитува граѓанските права што важат во нашата земја, изјави заменичката на главниот обвинител Кристен Кларк.

Во пораката објавена вчера, компанијата тврди дека ги почитувала прописите, но се согласила да плати отштета за да го прекине гонењето.

4anime tv. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation

4anime tv 4Anime Komi Can’t Communicate

4Anime That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2 Episode 3

4Anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

4Anime Attack on Titan Season 2 (Dub)