April 20, 2021 17:42
Свет

Фејсбук ќе ги блокира профилите на припадниците на мјанмарската армија

Фејсбук најави дека ќе ги блокира профилите на сите лица поврзани со армијата на Мјанмар.

Таквата одлука уследи откако претходно беа блокирани неколку страници и државните медиуми, контролирани од армијата на Мјанмар.

– Настаните по воениот удар, вклучително и полициското насилство и смртните случаи ја наметнаа забраната. Сметаме дека е голем ризик да и се дозволи на армијата пристап до Фејсбук и Инстаграм, се наведува во соопштението на Фејсбук.

Војската на Мјанмар на 1 февруари воведе вонредна состојба и ја презеде власта во државата и уапси високи владини функционери под обвинување за измама на минатогодишните избори, меѓу кои и легално избраната премиерка Аунг Сан Су Чи.

Власта ја презеде командантот на вооружените сили генерал Мин Аунг Хлаинг, кој смени 24 министри и заменици и именува 11 нови министри.

AnimeDao animedao twitter: Watch Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!! Episode 3 (https://animedao.nl/m/0kdJ/ep-3)

GoGoAnime gogoanime pro: Watch Spirit Chronicles Episode Preview