August 20, 2019 01:08
Свет

„Фејсбук“ ги заостри правилата за пренос во живо

„Фејсбук“ ги заостри правилата за пренос во живо за своите корисници во пресрет на состанокот на светските лидери со цел сузбивање на онлајн насилствата, по масакрот во Крајстчерч.

Компанијата соопшти дека воведува нова политика за користење на услугата „Фејсбук лајф“, привремено ограничувајќи го пристапот на лицата кои се соочиле со дисциплински постапки за кршење на најсериозните правила на компанијата, на кое било место на сајтот.

Ова следи по масакрот во двете џамии во Нов Зеланд, кога терористот Брентон Тарант уби 49 луѓе, а при тоа убивањето го митуваше во живо на „Фејсбук“.

Нови вести

Полицијата во САД викендов спречила три можни масовни пукања

Filip

Пекинг ги користел Твитер и Фејсбук против демонстрантите во Хонг Конг, тврдат двете социјални мрежи

Filip

Началникот на Федералните затвори во САД отстранет од функција по самоубиството на Епстајн

Filip