November 18, 2018 19:56
  • почетна
  • Спорт
  • „Фенербахче“ подобар од „Андерлехт“, „Астана“ од „Јаблонец“
Спорт

„Фенербахче“ подобар од „Андерлехт“, „Астана“ од „Јаблонец“

Фудбалерите на „Астана“ и на „Фенербахче“ славеа на првите два натпревари од денешната програма на Лига Европа.

„Фенербахче“ во Истанбул во натпрева од групата Д за 3 минути во вториот дел го скрши отпорот на белгиски „Андерлехт“. Првиот гол за домаќините беше дело на Валбуена во 71. минута, кој му асистираше на Фреј три минути подоцна за конечни 2:0. Цел натпревар за тимот од Истанбул го одигра нашиот репрезентативец, Елиф Елмас.

Со победата „Фенербахче“ ги зголеми шансите за да се пласира во следниот круг, а „Андерлехт“ остана без шанси.

Тимот на „Астана“ од Казахстан со голот на Постников во 88. минута го совлада тимот на „Јаблонец“ од Чешка, во натпревар од 4. коло во Лигата на Европа. Конечниот резултат е 2:1. Претходно резултатот во 18. минута го отворија домаќините со голот на Педро Енрике, по што следеше погодок за гостите преку автоголот на Заинутдинов, во 41. минута.

 

Related posts

„Фудбал Ликс“: Во 2021 година почнува Супер лига со 16 топ клубови

Igor

Нова победа на „Рокетс“, 16 асистенции на Јокиќ

Igor

Нишикори го изненади Федерер на завршниот мастерс во Лондон

Igor