June 25, 2022 11:15
Спорт

ФА Купот за Ливерпул, трета среќа не важи за Челзи

Челзи трета година по ред го загуби финалето на ФА Купот, откако Ливерпул славеше по подобро изведување пенали.

Најстарото фудбалско натпреварување во светот, ФА Купот, прослави 150 години, а Ливерпул славеше во 141-то финале. За прв пат по 2006 година, бидејќи на пенали беше подобар од Челзи со 6:5.

Немаше голови во 120-те минути од одличната игра на големите тимови на Вембли, Ливерпул имаше меч топка во петтата серија, но Менди го прочита Мане. Претходно само Аспиликуета беше непрецизен во втората серија – топката заврши во левата статива.

Во одлучувачката седма серија Алисон го одбрани шутот на Мејсон Маунт, а Гркот Костас Цимикас лесно го измами Менди.

Ливерпул славеше на „Вембли“ во репризата од овогодинешното издание на Лига купот, кога победи во 11. серија од пенали.

Клоп сега ги освои сите можни трофеи во натпреварувањата во кои го водеше Ливерпул!

„Црвените“ го освоија осмиот трофеј во ФА Купот, колку што има и Челзи, кој лани беше поразен во финалето од Лестер, а претходно од Арсенал.

Ливерпул сезонава брка четири трофеи, кои никој досега ги нема освоено во Англија. Тој е во финалето на Лигата на шампионите во Париз против Реал, а во Премиер лигата чека пораз на Манчестер Сити.

Иако најмногу се радуваше да игра против Реал Мадрид во финалето, барајќи одмазда за поразот по повредата од Серхио Рамос, Мо Салах ќе биде неизвесен за големото финале во Париз.

Тој поради повреда на десната нога ја напушти играта во 33. минута, а наместо него влезе Жота.

https://tai.go88.is/

app sunwin