March 3, 2021 21:29
Свет

„Фајзер“ ќе ја тестира вакцината и на деца

„Фајзер“ ја заврши регистрацијата на деца на возраст од 12 до 15 години за студија за тестирање на вакцината против коронавирус.

Американскиот производител на лекови, всушност, сака да ја прошири употребата на вакцината меѓу различните возрасни групи.

Студијата, која беше најавена во октомври, вклучува повеќе од 2.000 учесници, се вели во соопштението на „Фајзер“, пренесува „Ројтерс“.

Децата ретко имаат сериозни симптоми на ковид-19, но, сепак, можат да го шират вирусот.

Минатиот месец, „Модерна“, исто така, започна студија за тестирање на вакцината кај адолесценти на возраст од 12 до 18 години.

Watch The Seven Deadly Sins: Wrath of the Gods Episode 23 (https://animefreak.ws/m/7yJw/ep-23) at AnimeFreak animefreaks anime

Watch Yashahime: Princess Half-Demon Episode 12 at website https://animeflix.nl animeflix pokemon