April 8, 2020 10:41
Хроника

Фатени шверцери на песок, не го давале камионот на полицајци

На 26.02.2020 во 13.20 часот, при вршење на спровод на товарно моторно возило „ман“ со скопски регистарски ознаки, управувано од М.М.(43) од Скопје, а кое претходно било запрено поради вршење на нелегален превоз на минерални суровини (речен песок) од с.Катланово, до Полициското одделение Петровец, возачот го запрел возилото и не сакал да продолжи.

Веднаш потоа со патничко моторно возило „фолксваген пасат“ со скопски регистарски ознаки пристигнале А.Л.(27) и С.Л.(55), двајцата од Скопје, кои ги спречувале и навредувале полициските службеници, а во еден момент А.Л. ги одземал и клучевите од товарното возило со цел да ги спречи полициските службеници истото да го однесат до Полициското одделение Петровец.

Тројцата биле лишени од слобода и предадени во полициска станица за понатамошна постапка.