January 16, 2022 20:58
Македонија

Фактор: Компанијата Беса Транс имала четири кривични пријави

Компанијата „Беса Транс“ чиј автобус се запали на патот Струма во Бугарија и при тоа живи изгореа 45 патници од Македонија има четири кривични пријави за непочитување на ковид-протоколите во 2021.

Ова за „Фактор“ го потврдија од Државниот инспекторат за транспорт. Од таму велат дека годинава на граничните премини биле извршени четири инспекциски надзори по основ на почитување на мерките над автобусите на оваа компанија и сите случаи резултирале со кривични пријави.

Законски, делата се третирале за кривични затоа што во екот на пандемијата се барало строго почитување на протоколите против Ковид-19, но во автобусите секогаш била затекнувана прекубројност на патници над она што било дозволено, односно пропишано во моментот.

Од ДИТ велат дека „Беса Транс“ ги имала сите потребни лиценци и дозволи за слободен меѓународен превоз, а транзитно најмногу го користел граничниот премин Деве Баир.

watch subbed anime. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

AnimeDao Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub) Episode Full

watch anime Dragon Ball Super (Dub)

english dubbed anime AnimeDao Boruto: Naruto Next Generations (Dub)

AnimeDao Bleach Episode 364

Attack on Titan Season 2 Episode 3