January 26, 2021 18:25
Македонија

Фавира од утре и во Македонија

Агенцијата за лекови одобри увозот на антивирусниот лек фавипиравир. Медикаментот кој се повеќе го бараат болните од ковид, во земјава треба да пристигне од понеделник.

Пред неколку дена одобрен е увоз на лекот фавипиравир во Македонија. Увозот е од Јапонија и Турција, а во земјава треба да пристигне во понеделник. На кој начин лекот ќе биде достапен до граѓаните.

Лекот кој се уште го нема во македонските аптеки, пациентите на црно го набавуваат пред се од Косово по цена од 80 па се до 200 евра.

Поврзани вести

Починаа 21 лице, нови 444 случаи на Ковид-19

Igor

Милошоски: Имаме колега пратеник кој силувал жена, во иднина силувачи да не можат да бидат на функции

Igor

Шестмина починати и 63 новозаразени од Ковид-19

Valentina

Jiang Ziya Episode Full at website https://crunchyrollfree.com crunchyroll free version

Bleach (Dub) Episode 366 at website https://gogoanime.be re zero gogoanime